Nomenklatura

    Comparte

    ñángara
    Gran camarada
    Gran camarada

    Cantidad de envíos : 432
    Reputación : 735
    Fecha de inscripción : 18/02/2010
    Localización : Venezuela

    Nomenklatura

    Mensaje por ñángara el Vie Jun 07, 2013 3:23 pm

    Nota: Estas listas tienen un alto valor histórico. Las he conseguido de un post en un foro fascista (esa es la explicación de las referencias a las nacionalidades) en el que los nombres estaban escritos en ruso y los he transliterado lo mejor que he podido.

    LISTA 1

    A)miembros del Comité Central elegido por la 6ta asamblea del POSDR(b) el 3.8.1917
    1. Artyom ( Sergeev Fyodor Andreyevich ) - Russian
    2. Berzin Yan Antonovich - Latvian
    3. Bubnov Andrei Sergeevich - Russian
    4. Bukharin Nikolai Ivanovich - Russian
    5. Dzerzhinskii Feliks Edmundovich - Polish
    6. Zinov'ev Grigorii Evseevich ( Radomisl'skii Ovsei-Gersh Aronovich ) - Jew
    7. Kamenev ( Rozenfel'd ) Lev Borisovich - Jew
    8. Kollontai ( Domontovich ) Aleksandra Mikhailovna - Ukrainian
    9. Krestinskii Nikolai Nikolaevich - Ukrainian
    10. Lenin ( Ul'yanov ) Vladimir Il'ich - Russian
    11. Milyutin Vladimir Pavlovich - Russian
    12. Muranov Matvei Konstantinovich - Ukrainian
    13. Nogin Viktor Pavlovich - Russian
    14. Rikov Aleksei Ivanovich - Russian
    15. Sverdlov Yakov Mikhailovich - Jew
    16. Smilga Ivar Tenisovich - Latvian
    17. Sokol'nikov Grigorii Yakovlevich ( Brilliant Girsh Yankelevich ) - Jew
    18. Stalin ( Dzhugashvili ) Iosif Vissarionovich - Osetian
    19. Trotskiy ( Bronshtein ) Lev Davidovich - Jew
    20. ?ritskiy ( Boretskii ) Moisei Solomonovich - Jew
    21. Shaumyan Stepan Georgievich - Armenian

    B) candidatos a miembros
    1. Dzhaparidze Prokopii Aprasionovich - Georgian
    2. Ioffe Adol'f Abramovich - Jew
    3. Kiselyov Aleksei Semyonovich - Russian
    4. Lomov ( Oppokov ) Georgii Ippolitovich - Russian
    5. Osinskii N. ( Obolenskii Valerian Valerianovich ) - Russian
    6. Preobrazhenskii Evgenii Alekseyevich - Russian
    7. Skripnik Nikolai Alekseevich - Ukrainian
    8. Stasova Elena Dmitrievna - Russian
    9. Teodorovich Ivan Adol'fovich - Polish
    10. Yakovleva Varvara Nikolaevna - Russian

    TOTAL: rusos (incluyendo Ukranianos and bielorrusos) - 17 (55%), Jews - 6 (19%)


    LISTA II.

    A) miembros del Comité Central elegido en la 7ma asamblea del POSDR(b) el 8.3.1918
    1. Artyom ( Sergeev Fyodor Andreevich ) - Russian
    2. Bukharin Nikolai Ivanovich - Russian
    3. Vladimirskii Mikhail Fyodorovich - Russian
    4. Dzerzhinskii Feliks Edmundovich - Polish
    5. Zinov'ev Grigorii Evseevich ( Radomisl'skii Ovsei-Gersh Aronovich ) - Jew
    6. Krestinskii Nikolai Nikolaevich - Ukrainian
    7. Lashevich Mikhail Mikhailovich - Jew
    8. Lenin ( Ul'yanov ) Vladimir Il'ich - Russian
    9. Sverdlov Yakov Mikhailovich - Jew
    10. Smilga Ivar Tenisovich - Latvian
    11. Sokol'nikov Grigorii Yakovlevich ( Brilliant Girsh Yankelevich ) - Jew
    12. Stalin ( Dzhugashvili ) Iosif Vissarionovich - Osetian
    13. Stasova Elena Dmitrievna - Russian
    14. Trotskii ( Bronshtein ) Lev Davidovich - Jew
    15. Shmidt Vasilii Vladimirovich - Russophied German

    B) candidatos a miembros:
    1. Berzin Yan Antonovich - Latvian
    2. Ioffe Adol'f Abramovich - Jew
    3. Kiselyov Aleksei Semyonovich - Russian
    4. Lomov ( Oppokov ) Georgii Ippolitovich - Russian
    5. Petrovskii Grigorii Ivanovich - Ukrainian
    6. Stuchka Pyotr Ivanovich - Russophied Latvian
    7. ?ritskii ( Boretskii ) Moisei Solomonovich - Jew
    8. Shlyapnikov Aleksandr Gavrilovich - Russian

    TOTAL: Russians (including Ukrainians and Belorussians) - 10 (43%), Jews - 7 (30%)

    LIST III.

    A) miembros del Comité Central elegido por la 8va asamblea del POSDR(b) el 23.3.1919
    1. Beloborodov Aleksandr Georgievich - Russian
    2. Bukharin Nikolai Ivanovich - Russian
    3. Dzerzhinskii Feliks Edmundovich - Polish
    4. Evdokimov Grigorii Eremeevich - Russian
    5. Zinov'ev Grigorii Evseevich - Jew
    6. Kalinin Mikhail Ivanovich - Russian
    7. Kamenev ( Rozenfel'd ) Lev Borisovich - Jew
    8. Krestinskii Nikolai Nikolaevich - Ukrainian
    9. Lenin ( Ul'yanov ) Vladimir Il'ich - Russian
    10. Muranov Matvei Konstantinovich - Ukrainian
    11. Radek ( Sobel'son ) Karl Berngardovich - Jew
    12. Rakovskii Khristian Georgievich ( Stanchev Kr"styu ) - Bulgarian
    13. Serebryakov Leonid Petrovich - Russian
    14. Smilga Ivar Tenisovich - Latvian
    15. Stalin ( Dzhugashvili ) Iosif Vissarionovich - Osetian
    16. Stasova Elena Dmitrievna - Russian
    17. Stuchka Pyotr Ivanovich - Russophied Latvian
    18. Tomskii ( Efremov ) Mikhail Pavlovich - Russian
    19. Trotskii ( Bronshtein ) Lev Davidovich - Jew

    B) candidatos a miembros
    1. Artyom ( Sergeyev Fyodor Andreevich ) - Russian
    2. Bubnov Andrei Sergeyevich - Russian
    3. Vladimirskii Mikhail Fyodorovich - Russian
    4. Danishevskii Karl-Yulii Khristianovich - Latvian
    5. Mitskyavichus-Kapsukas Vintsas Simanovich - Lithuanian
    6. Smirnov Ivan Nikitich - Russian
    7. Shmidt Vasilii Vladimirovich - Russophied German
    8. Yaroslavskii Emel'yan Mikhailovich ( Gubel'man Minei Izrailevich ) - Jew

    TOTAL: Russians (including Ukrainians and Belorussians) - 14 (52%), Jews - 5 (18%)

    LIST IV.

    A) miembros del comité central elegidos por la 9na asamblea del POSDR(b) el 5.4.1920
    1. Andreev Andrei Andreevich - Russian
    2. Artyom ( Sergeev Fyodor Andreevich ) - Russian
    3. Bukharin Nikolai Ivanovich - Russian
    4. Dzerzhinskii Feliks Edmundovich - Polish
    5. Zinov'ev Grigorii Evseevich ( Radomisl'skii Ovsei-Gersh Aronovich ) - Jew
    6. Kalinin Mikhail Ivanovich - Russian
    7. Kamenev ( Rozenfel'd ) Lev Borisovich - Jew
    8. Krestinskii Nikolai Nikolaevich - Ukrainian
    9. Lenin ( Ul'yanov ) Vladimir Il'ich - Russian
    10. Preobrazhenskii Evgenii Alekseevich - Russian
    11. Radek ( Sobel'son ) Karl Berngardovich - Jew
    12. Rakovskii Khristian Georgievich ( Stanchev Kr"styu ) - Bulgarian
    13. Rudzutak Yan Ernestovich - Latvian
    14. Rikov Aleksei Ivanovich - Russian
    15. Serebryakov Leonid Petrovich - Russian
    16. Smirnov Ivan Nikitich - Russian
    17. Stalin ( Dzhugashvili ) Iosif Vissarionovich - Osetian
    18. Tomskii ( Efremov ) Mikhail Pavlovich - Russian
    19. Trotskii ( Bronshtein ) Lev Davidovich - Jew

    B) candidatos a miembros
    1. Beloborodov Aleksandr Georgievich - Russian
    2. Gusev Sergei Ivanovich ( Drabkin Yakov Davidovich ) - Jew
    3. Zalutskii Pyotr Antonovich - Russian
    4. Milyutin Vladimir Pavlovich - Russian
    5. Molotov ( Skryabin ) Vyacheslav Mikhailovich - Russian
    6. Muranov Matvei Konstantinovich - Ukrainian
    7. Nogin Viktor Pavlovich - Russian
    8. Petrovskii Grigorii Ivanovich - Russian
    9. Pyatnitskii Iosif Aronovich ( Tarshis Iosif Oriolovich ) - Jew
    10. Smilga Ivar Tenisovich - Latvian
    11. Stuchka Pyotr Ivanovich - Russophied Latvian
    12. Yaroslavskii Emel'yan Mikhailovich ( Gubel'man Minei Izrailevich ) - Jew

    TOTAL: Russians (including Ukrainians and Belorussians) - 18, Jews - 7

    LIST V.

    A) miembros del Comité Central elegido por la 10ma asamblea del POSDR(b) el 16.3.1921
    1. Artyom ( Sergeev Fyodor Andreevich ) - Russian
    2. Bukharin Nikolai Ivanovich - Russian
    3. Voroshilov Kliment Efremovich - Russian
    4. Dzerzhinskii Feliks Edmundovich - Polish
    5. Zinov'ev Grigorii Evseevich ( Radomisl'skii Ovsei-Gersh Aronovich ) - Jew
    6. Kalinin Mikhail Ivanovich - Russian
    7. Kamenev ( Rozenfel'd ) Lev Borisovich - Jew
    8. Komarov Nikolai Pavlovich ( Sobinov Fyodor Evgen'evich ) - Russian
    9. Kutuzov Ivan Ivanovich - Russian
    10. Lenin ( Ul'yanov ) Vladimir Il'ich - Russian
    11. Mikhailov Vasilii Mikhailovich - Russian
    12. Molotov ( Skryabin ) Vyacheslav Mikhailovich - Russian
    13. Ordzhonikidze Georgii Konstantinovich - Georgian
    14. Petrovskii Grigorii Ivanovich - Russian
    15. Radek (Sobel'son Karl Berngardovich - Jew
    16. Rakovskii Khristian Georgievich ( Stanchev Kr"styu ) - Bulgarian
    17. Rudzutak Yan Ernestovich - Latvian
    18. Rikov Aleksei Ivanovich - Russian
    19. Stalin ( Dzhugashvili ) Iosif Vissarionovich - Osetian
    20. Tomskii ( Efremov ) Mikhail Pavlovich - Russian
    21. Trotskii ( Bronshtein ) Lev Davidovich - Jew
    22. Tuntul I. Ya. - Tatar
    23. Frunze Mikhail Vasil'evich - Moldavian (on his fathers side, Russian mother)
    24. Shlyapnikov Aleksandr Gavrilovich - Russian
    25. Yaroslavskii Emel'yan Mikhailovich ( Gubel'man Minei Izrailevich ) - Jew

    B) candidatos a miembros:
    1. Gusev Sergei Ivanovich ( Drabkin Yakov Davidovich ) - Jew
    2. Zalutskii Pyotr Antonovich - Russian
    3. Zelenskii Isaak Abramovich - Jew
    4. Kirov (KostrikovPosted Image Sergei Mironovich - Russian
    5. Kiselyov Aleksei Semyonovich - Russian
    6. Kuibishev Valerian Vladimirovich - Russian
    7. Milyutin Vladimir Pavlovich - Russian
    8. Osinskii N. ( Obolenskii Valerian Valerianovich ) - Russian
    9. Pyatakov Georgii ( Yurii ) Leonidovich - Russian
    10. Safarov ( Vol'din ) Georgii Ivanovich - unspecified
    11. Smirnov Ivan Nikitich - Russian
    12. Sulimov Daniil Egorovich - Russian
    13. ?glanov Nikolai Aleksandrovich - Russian
    14. Chubar' Vlas Yakovlevich - Ukrainian
    15. Shmidt Vasilii Vladimirovich - Russophied German

    TOTAL: Russians (including Ukrainians and Belorussians) - 24 (60%), Jews - 7 (18%)

    LIST VI.

    A) miembros del Comité Central elegidos por la 11 asamblea del POSDR(b) el 2.4.1922
    1. Andreev Andrei Andreevich - Russian
    2. Bukharin Nikolai Ivanovich - Russian
    3. Voroshilov Kliment Efremovich - Russian
    4. Dzerzhinskii Feliks Edmundovich - Polish
    5. Zelenskii Isaak Abramovich - Jew
    6. Zinov'ev Grigorii Evseevich ( Radomisl'skii Ovsei-Gersh Aronovich ) - Jew
    7. Kalinin Mikhail Ivanovich - Russian
    8. Kamenev ( Rozenfel'd ) Lev Borisovich - Jew
    9. Korotkov Ivan Ivanovich - Russian
    10. Kuibishev Valerian Vladimirovich - Russian
    11. Lenin ( Ul'yanov ) Vladimir Il'ich - Russian
    12. Molotov ( Skryabin ) Vyacheslav Mikhailovich - Russian
    13. Ordzhonikidze Georgii Konstantinovich - Georgian
    14. Petrovskii Grigorii Ivanovich - Russian
    15. Radek ( Sobel'son ) Karl Berngardovich - Jew
    16. Rakovskii Khristian Georgievich ( Stanchev Kr"styu ) - Bulgarian
    17. Rudzutak Yan Ernestovich - Latvian
    18. Rikov Aleksei Ivanovich - Russian
    19. Sapronov Timofei Vladimirovich - Russian
    20. Smirnov Aleksandr Petrovich - Russian
    21. Sokol'nikov Grigorii Yakovlevich ( Brilliant Girsh Yankelevich ) - Jew
    22. Stalin ( Dzhugashvili ) Iosif Vissarionovich - Osetian
    23. Tomskii ( Efremov ) Mikhail Pavlovich - Russian
    24. Trotskii ( Bronshtein ) Lev Davidovich - Jew
    25. Frunze Mikhail Vasil'evich - Moldavian
    26. Chubar' Vlas Yakovlevich - Ukrainian
    27. Yaroslavskii Emel'yan Mikhailovich ( Gubel'man Minei Izrailevich ) - Jew

    B) candidatos a miembros:
    1. Badaev Aleksei Egorovich - Russian
    2. Bubnov Andrei Sergeevich - Russian
    3. Gusev Sergei Ivanovich ( Drabkin Yakov Davidovich ) - Jew
    4. Kirov ( Kostrikov ) Sergei Mironovich - Russian
    5. Kiselyov Aleksei Semyonovich - Russian
    6. Komarov Nikolai Pavlovich ( Sobinov Fyodor Evgen'evich ) - Russian
    7. Krivov Timofei Stepanovich - Russian
    8. Lebed' Dmitrii Zakharovich - Ukrainian
    9. Lepse Ivan Ivanovich - Latvian
    10. Lobov Semyon Semyonovich - Russian
    11. Manuil'skii Dmitrii Zakharovich - Ukrainian
    12. Mikoyan Anastas Ivanovich - Armenian
    13. Mikhailov Vasilii Mikhailovich - Russian
    14. Pyatakov Georgii ( Yurii ) Leonidovich - Russian
    15. Rakhimbaev Abdullo Rakhimbaevich - Uzbek
    16. Safarov ( Vol'din ) Georgii Ivanovich - unspecified
    17. Smilga Ivar Tenisovich - Latvian
    18. Sulimov Daniil Egorovich - Russian
    19. Shmidt Vasilii Vladimirovich - German

    TOTAL: Russians (including Ukrainians and Belorussians) - 26 (56%), Jews - 8 (17%)


    LIST VII.

    A) miembros del Comité Central elegidos por la 13 asamblea del POSDR(b) el 31.4.1924
    1. Andreev Andrei Andreevich - Russian
    2. Antipov Nikolai Kirillovich - Russian
    3. Bubnov Andrei Sergeevich - Russian
    4. Bukharin Nikolai Ivanovich - Russian
    5. Voroshilov Kliment Efremovich - Russian
    6. Dzerzhinskii Feliks Edmundovich - Polish
    7. Dogadov Aleksandr Ivanovich - Russian
    8. Evdokimov Grigorii Eremeevich - Russian
    9. Zalutskii Pyotr Antonovich - Russian
    10. Zelenskii Isaak Abramovich - Jew
    11. Zinov'ev Grigorii Evseevich ( Radomisl'skii Ovsei-Gersh Aronovich ) - Jew
    12. Kaganovich Lazar' Moiseevich - Jew
    13. Kalinin Mikhail Ivanovich - Russian
    14. Kamenev ( Rozenfel'd ) Lev Borisovich - Jew
    15. Kviring Emmanuil Ionovich - German
    16. Kirov ( Kostrikov ) Sergei Mironovich - Russian
    17. Kolotilov Nikolai Nikolaevich - Russian
    18. Komarov Nikolai Pavlovich ( Sobinov Fyodor Evgen'evich ) - Russian
    19. Kosior Stanislav Vikent'evich - Polish
    20. Krasin Leonid Borisovich - Russian
    21. Krzhizhanovskii Gleb Maksimilianovich - Russian (father - Russophied Polish, Mother - German)
    22. Kubyak Nikolai Afanas'evich - Russian
    23. Kuklin Aleksandr Sergeevich - Russian
    24. Lashevich Mikhail Mikhailovich - Jew
    25. Lepse Ivan Ivanovich - Latvian
    26. Lobov Semyon Semyonovich - Russian
    27. Manuil'skii Dmitrii Zakharovich - Ukrainian
    28. Medvedev Aleksei Vasil'evich - Russian
    29. Mikoyan Anastas Ivanovich - Armenian
    30. Mikhailov Vasilii Mikhailovich - Russian
    31. Molotov ( Skryabin ) Vyacheslav Mikhailovich - Russian
    32. Nikolaeva Klavdiya Ivanovna - Russian
    33. Ordzhonikidze Georgii Konstantinovich - Georgian
    34. Petrovskii Grigorii Ivanovich - Russian
    35. Pyatakov Georgii ( Yurii ) Leonidovich - Russian
    36. Rakovskii Khristian Georgievich ( Stanchev Kr"styu ) - Bulgarian
    37. Rudzutak Yan Ernestovich - Latvian
    38. Rumyantsev Ivan Petrovich - Russian
    39. Rukhimovich Moisei L'vovich - Jew
    40. Rikov Aleksei Ivanovich - Russian
    41. Smirnov Aleksandr Petrovich - Russian
    42. Sokol'nikov Grigorii Yakovlevich ( Brilliant Girsh Yankelevich ) - Jew
    43. Stalin ( Dzhugashvili ) Iosif Vissarionovich - Osetian
    44. Sulimov Daniil Egorovich - Russian
    45. Tomskii ( Efremov ) Mikhail Pavlovich - Russian
    46. Trotskii ( Bronshtein ) Lev Davidovich - Jew
    47. Uglanov Nikolai Aleksandrovich - Russian
    48. Ukhanov Konstantin Vasil'evich - Russian
    49. Frunze Mikhail Vasil'evich - Moldavian
    50. Kharitonov Moisei Markovich - Jew
    51. Tsyurupa Aleksandr Dmitrievich - Ukrainian
    52. Chubar' Vlas Yakovlevich - Ukrainian
    53. Shvarts Isaak Izrailevich - Jew

    B) candidatos a miembros:
    1. Avdeyev Ivan Anan'evich - Russian
    2. Vareikis Iosif Mikhailovich - Lithuanian
    3. Gamarnik Yan Borisovich - Jew
    4. Gei Konstantin Veniaminovich - Russian
    5. Goloshchyokin Filipp Isaevich - Jew
    6. Zhdanov Andrei Andreevich - Russian
    7. Ivanov Vladimir Ivanovich - Russian
    8. Ikramov Akmal' Ikramovich - Uzbek
    9. Kaligina Anna Stepanovna - Russian
    10. Kaminskii Grigorii Naumovich - Jew
    11. Kiselyov Aleksei Semyonovich - Russian
    12. Klimenko Ivan Evdokimovich - Ukrainian
    13. Kodatskii Ivan Fyodorovich - Ukrainian (possibly Russian?)
    14. Kondrat'ev Taras Kondrat'evich - Russian
    15. Kosior Iosif Vikent'evich - Polish
    16. Krinitskii Aleksandr Ivanovich - Russian
    17. Lashevich Mikhail Mikhailovich - Jew
    18. Lominadze Vissarion Vissarionovich - Georgian
    19. Lomov ( Oppokov ) Georgii Ippolitovich - Russian
    20. Lukashin Sergei Luk'yanovich ( Srapionyan Sarkis ) - Armenian
    21. Lyubimov Isidor Evstigneevich - Russian
    22. Markov A. T. - Russian
    23. Matveev Dmitrii Ignat'evich - Russian
    24. Mel'nichanskii Grigorii Natanovich - Jew
    25. Moskvin Ivan Mikhailovich - Russian
    26. Musabekov Gazanfar Makhmud ogli - Azerbaijani
    27. Nikolaeva Klavdiya Ivanovna - Russian
    28. Nosov Ivan Petrovich - Russian
    29. Orakhelashvili Mamiya ( Ivan ) Dmitrievich - Georgian
    30. Osinskii N. ( Obolenskii Valerian Valerianovich ) - Georgian
    31. Postishev Pavel Petrovich - Russian
    32. Rumyantsev Konstantin Andreevich - Russian
    33. Rindin Kuz'ma Vasil'evich - Russian
    34. Semyonov Boris Aleksandrovich - Russian
    35. Serebrovskii Aleksandr Pavlovich - Russian
    36. Skripnik Nikolai Alekseevich - Ukrainian
    37. Strievskii Konstantin Konstantinovich - Belorussian
    38. Sirtsov Sergei Ivanovich - Russian
    39. Ugarov Fyodor Yakovlevich - Russian
    40. Unshlikht Iosif Stanislavovich - Polish
    41. Urivaev Mikhail Egorovich ( Georgievich ) - Russian
    42. Chaplin Nikolai Pavlovich - Russian
    43. Eikhe Robert Indrikovich - Latvian

    TOTAL: Russians (including Ukrainians and Belorussians) - 71 (67%), Jews - 13 (12%)

    List IX.

    A) miembros del Comité Central elegidos por la 15 asamblea del PC el 19.12.1927
    1. Akulov Ivan Alekseevich - Russian
    2. Andreev Andrei Andreevich - Russian
    3. Antipov Nikolai Kirillovich - Russian
    4. Artyukhina Aleksandra Vasil'evna - Russian
    5. Badaev Aleksei Egorovich - Russian
    6. Bauman Karl Yanovich - Latvian
    7. Bubnov Andrei Sergeevich - Russian
    8. Bukharin Nikolai Ivanovich - Russian
    9. Voroshilov Kliment Efremovich - Russian
    10. Gamarnik Yan Borisovich - Jew
    11. Goloshchyokin Filipp Isaevich - Jew
    12. Dogadov Aleksandr Ivanovich - Russian
    13. Zhukov Ivan Pavlovich - Russian
    14. Zelenskii Isaak Abramovich - Jew
    15. Kabakov Ivan Dmitrievich - Russian
    16. Kaganovich Lazar' Moiseevich - Jew
    17. Kalinin Mikhail Ivanovich - Russian
    18. Kviring Emmanuil Ionovich - German
    19. Kirkizh Kupriyan Osipovich - Belorussian
    20. Kirov ( Kostrikov ) Sergei Mironovich - Russian
    21. Knorin Vil'gel'm Georgievich - Latvian
    22. Kolotilov Nikolai Nikolaevich - Russian
    23. Komarov Nikolai Pavlovich ( Sobinov Fyodor Evgen'evich ) - Russian
    24. Kosior Iosif Vikent'evich - Polish
    25. Kosior Stanislav Vikent'evich - Polish
    26. Kotov Vasilii Afanas'evich - Russian
    27. Krzhizhanovskii Gleb Maksimilianovich - Russian
    28. Krupskaya Nadezhda Konstantinovna - Russian
    29. Kubyak Nikolai Afanas'evich - Russian
    30. Kuibishev Valerian Vladimirovich - Russian
    31. Kulikov Egor Fyodorovich - Russian
    32. Lepse Ivan Ivanovich - Latvian
    33. Lobov Semyon Semyonovich - Russian
    34. Lomov ( Oppokov ) Georgii Ippolitovich - Russian
    35. Lyubimov Isidor Evstigneevich - Russian
    36. Manuil'skii Dmitrii Zakharovich - Ukrainian
    37. Medvedev Aleksei Vasil'evich - Russian
    38. Menzhinskii Vyacheslav Rudol'fovich - Polish (on his fathers side, Russian mother)
    39. Mikoyan Anastas Ivanovich - Armenian
    40. Mikhailov Vasilii Mikhailovich - Russian
    41. Molotov ( Skryabin ) Vyacheslav Mikhailovich - Russian
    42. Moskvin Ivan Mikhailovich - Russian
    43. Orakhelashvili Mamiya ( Ivan ) Dmitrievich - Georgian
    44. Petrovskii Grigorii Ivanovich - Russian
    45. Postishev Pavel Petrovich - Russian
    46. Pyatnitskii Iosif Aronovich ( Tarshis Iosif Oriolovich ) - Jew
    47. Rudzutak Yan Ernestovich - Latvian
    48. Rumyantsev Ivan Petrovich - Russian
    49. Rukhimovich Moisei L'vovich - Jew
    50. Rikov Aleksei Ivanovich - Russian
    51. Skripnik Nikolai Alekseevich - Ukrainian
    52. Smirnov Aleksandr Petrovich - Russian
    53. Sokol'nikov Grigorii Yakovlevich ( Brilliant Girsh Yankelevich ) - Jew
    54. Stalin ( Dzhugashvili ) Iosif Vissarionovich - Osetian
    55. Stepanov-Skvortsov ( Skvortsov ) Ivan Ivanovich - Russian
    56. Stetskii Aleksei Ivanovich - Russian
    57. Strievskii Konstantin Konstantinovich - Belorussian
    58. Sulimov Daniil Egorovich - Russian
    59. Sirtsov Sergei Ivanovich - Russian
    60. Tolokontsev Aleksandr Fyodorovich - Russian
    61. Tomskii ( Efremov ) Mikhail Pavlovich - Russian
    62. ?garov Fyodor Yakovlevich - Russian
    63. Uglanov Nikolai Aleksandrovich - Russian
    64. Ukhanov Konstantin Vasil'evich - Russian
    65. Tsyurupa Aleksandr Dmitrievich - Ukrainian
    66. Chicherin Georgii Vasil'evich - Russian
    67. Chubar' Vlas Yakovlevich - Ukrainian
    68. Chudov Mikhail Semyonovich - Russian
    69. Shvarts Isaak Izrailevich - Jew
    70. Shvernik Nikolai Mikhailovich - Russian
    71. Shmidt Vasilii Vladimirovich - German

    B) candidatos a miembros:
    1. Alekseev Pyotr Alekseevich - Russian
    2. Antselovich Naum Markovich - Jew
    3. Baranov Pyotr Ionovich - Russian
    4. Bryukhanov Nikolai Pavlovich - Russian
    5. Vareikis Iosif Mikhailovich - Lithuanian
    6. Gei Konstantin Veniaminovich - Russian
    7. Gryadinskii Fyodor Pavlovich - Russian
    8. Zhdanov Andrei Andreevich - Russian
    9. Ivanov Vladimir Ivanovich - Russian
    10. Ikramov Akmal' - Uzbek
    11. Kaligina Anna Stepanovna - Russian
    12. Kaminskii Grigorii Naumovich - Jew
    13. Kiselyov Aleksei Semyonovich - Russian
    14. Klimenko Ivan Evdokimovich - Russian
    15. Kodatskii Ivan Fyodorovich - Ukrainian
    16. Kolgushkin Filimon Timofeevich - Russian
    17. Kondrat'ev Taras Kondrat'evich - Russian
    18. Krinitskii Aleksandr Ivanovich - Russian
    19. Leonov Fyodor Grigor'evich - Russian
    20. Lozovskii A. ( Dridzo Solomon Abramovich ) - Jew
    21. Lokatskov Filipp Ivanovich - Russian
    22. Lominadze Vissarion Vissarionovich - Georgian
    23. Markov A. T. - Russian
    24. Mezhlauk Valerii Ivanovich - Latvian (German mother)
    25. Mel'nichanskii Grigorii Natanovich - Jew
    26. Mirzoyan Levon Isaevich - Armenian
    27. Mikhailov-Ivanov Mikhail Sil'verstovich - Russian
    28. Musabekov Gazanfar Makhmud ogli - Azerbaijani
    29. Nikolaeva Klavdiya Ivanovna - Russian
    30. Nosov Ivan Petrovich - Russian
    31. Osinskii N. ( Obolenskii Valerian Valerianovich )- Russian
    32. Oshvintsev Mikhail Konstantinovich - Russian
    33. Polonskii Vladimir Ivanovich - Russian
    34. Rumyantsev Konstantin Andreevich - Russian
    35. Rindin Kuz'ma Vasil'evich - Russian
    36. Ryutin Martem'yan Nikitich - Russian
    37. Semyonov Boris Aleksandrovich - Russian
    38. Serebrovskii Aleksandr Pavlovich - Russian
    39. Sobolev Sergei Mikhailovich - Russian
    40. Stroganov Vasilii Andreevich - Russian
    41. Sukhomlin Kirill Vasil'evich - Russian
    42. Unshlikht Iosif Stanislavovich - Polish
    43. Urivaev Mikhail Egorovich ( Georgievich ) - Russian
    44. Khataevich Mendel' Markovich - Jew
    45. Tsikhon Anton Mikhailovich - Belorussian
    46. Chaplin Nikolai Pavlovich - Russian
    47. Chuvirin Mikhail Evdokimovich - Russian
    48. Chutskaev Sergei Egorovich - Russian
    49. Eikhe Robert Indrikovich - Latvian
    50. Eliava Shalva Zurabovich - Georgian

    TOTAL: Russians (including Ukrainians and Belorussians) - 87 (72%), Jews - 13 (11%)


    LIST X.

    A) miembros del Comité Central elegido por la 16 asamblea del PC el 13.7.1930
    1. Alekseev Pyotr Alekseevich - Russian
    2. Andreev Andrei Andreevich - Russian
    3. Antipov Nikolai Kirillovich - Russian
    4. Badaev Aleksei Egorovich - Russian
    5. Bauman Karl Yanovich - Latvian
    6. Bubnov Andrei Sergeevich - Russian
    7. Bukharin Nikolai Ivanovich - Russian
    8. Vareikis Iosif Mikhailovich - Latvian
    9. Voroshilov Kliment Efremovich - Russian
    10. Gamarnik Yan Borisovich - Jew
    11. Goloshchyokin Filipp Isaevich - Jew
    12. Zhdanov Andrei Andreevich - Russian
    13. Zhukov Ivan Pavlovich - Russian
    14. Zelenskii Isaak Abramovich - Jew
    15. Kabakov Ivan Dmitrievich - Russian
    16. Kaganovich Lazar' Moiseevich - Jew
    17. Kalinin Mikhail Ivanovich - Russian
    18. Kviring Emmanuil Ionovich - German
    19. Kirov ( Kostrikov ) Sergei Mironovich - Russian
    20. Knorin Vil'gel'm Georgievich - Latvian
    21. Kodatskii Ivan Fyodorovich - Ukrainian
    22. Kolotilov Nikolai Nikolaevich - Russian
    23. Komarov Nikolai Pavlovich ( Sobinov Fyodor Evgen'evich ) - Russian
    24. Kosior Iosif Vikent'evich - Polish
    25. Kosior Stanislav Vikent'evich - Polish
    26. Krzhizhanovskii Gleb Maksimilianovich - Russian
    27. Krupskaya Nadezhda Konstantinovna - Russian
    28. Kubyak Nikolai Afanas'evich - Russian
    29. Kuibishev Valerian Vladimirovich - Russian
    30. Lebed' Dmitrii Zakharovich - Ukrainian
    31. Leonov Fyodor Grigor'evich - Russian
    32. Lobov Semyon Semyonovich - Russian
    33. Lominadze Vissarion Vissarionovich - Georgian
    34. Lomov ( Oppokov ) Georgii Ippolitovich - Russian
    35. Lyubimov Isidor Evstigneevich - Russian
    36. Manuil'skii Dmitrii Zakharovich - Ukrainian
    37. Menzhinskii Vyacheslav Rudol'fovich - Polish
    38. Mikoyan Anastas Ivanovich - Armenian
    39. Molotov ( Skryabin ) Vyacheslav Mikhailovich - Russian
    40. Moskvin Ivan Mikhailovich - Russian
    41. Nosov Ivan Petrovich - Russian
    42. Orakhelashvili Mamiya ( Ivan ) Dmitrievich - Georgian
    43. Petrovskii Grigorii Ivanovich - Russian
    44. Postishev Pavel Petrovich - Russian
    45. Pyatakov Georgii ( Yurii ) Leonidovich - Russian
    46. Pyatnitskii Iosif Aronovich ( Tarshis Iosif Oriolovich ) - Jew
    47. Rudzutak Yan Ernestovich - Latvian
    48. Rumyantsev Ivan Petrovich - Russian
    49. Rukhimovich Moisei L'vovich - Jew
    50. Rikov Aleksei Ivanovich - Russian
    51. Rindin Kuz'ma Vasil'evich - Russian
    52. Skripnik Nikolai Alekseevich - Ukrainian
    53. Smirnov Aleksandr Petrovich - Russian
    54. Stalin ( Dzhugashvili ) Iosif Vissarionovich - Osetian
    55. Stetskii Aleksei Ivanovich - Russian
    56. Strievskii Konstantin Konstantinovich - Belorussian
    57. Sulimov Daniil Egorovich - Russian
    58. Sirtsov Sergei Ivanovich - Russian
    59. Tolokontsev Aleksandr Fyodorovich - Russian
    60. Tomskii ( Efremov ) Mikhail Pavlovich - Russian
    61. ?khanov Konstantin Vasil'evich - Russian
    62. Khataevich Mendel' Markovich - Jew
    63. Tsikhon Anton Mikhailovich - Russian
    64. Chubar' Vlas Yakovlevich - Ukrainian
    65. Chuvirin Mikhail Evdokimovich - Russian
    66. Chudov Mikhail Semyonovich - Russian
    67. Shvarts Isaak Izrailevich - Jew
    68. Shvernik Nikolai Mikhailovich - Russian
    69. Sheboldaev Boris Petrovich - Russian
    70. Eikhe Robert Indrikovich - Latvian
    71. Yakovlev ( Epshtein ) Yakov Arkad'evich - Jew


    B) candidatos a miembros:
    1. Amosov Aleksei Mefod'evich - Russian
    2. Antselovich Naum Markovich - Jew
    3. Afanas'ev Stepan Ivanovich - Russian
    4. Baranov Pyotr Ionovich - Russian
    5. Bergavinov Sergei Adamovich - Russian
    6. Bryukhanov Nikolai Pavlovich - Russian
    7. Bulat Ivan Lazarevich - Ukrainian
    8. Bulatov Dmitrii Aleksandrovich - Russian
    9. Bulin Anton Stepanovich - Russian
    10. Veinberg Gavriil Davidovich - Jew
    11. Volkov Pyotr Yakovlevich - Russian
    12. Voronova Pelageya Yakovlevna - Russian
    13. Gei Konstantin Veniaminovich - Russian
    14. Goloded Nikolai Matveevich - Russian
    15. Gryadinskii Fyodor Pavlovich - Russian
    16. Dogadov Aleksandr Ivanovich - Russian
    17. Ivanov Vladimir Ivanovich - Russian
    18. Ikramov Akmal' - Uzbek
    19. Isaev ?raz Dzhaizakovich - Kazakh (?)
    20. Kalmanovich Moisei Iosifovich - Jew
    21. Kaligina Anna Stepanovna - Russian
    22. Kaminskii Grigorii Naumovich - Jew
    23. Kartvelishvili Lavrentii Iosifovich - Georgian
    24. Kakhiani Mikhail Ivanovich - Georgian
    25. Kiselyov Aleksei Semyonovich - Russian
    26. Klimenko Ivan Evdokimovich - Russian
    27. Kozlov Ivan Ivanovich - Russian
    28. Kosaryov Aleksandr Vasil'evich - Russian
    29. Krinitskii Aleksandr Ivanovich - Russian
    30. Kuritsin Vasilii Ivanovich - Russian
    31. Lozovskii A. ( Dridzo Solomon Abramovich ) - Jew
    32. Mezhlauk Valerii Ivanovich - Latvian
    33. Mirzoyan Levon Isaevich - Armenian
    34. Mikhailov Vasilii Mikhailovich - Russian
    35. Mikhailov-Ivanov Mikhail Sil'verstovich - Russian
    36. Musabekov Gazanfar Makhmud ogli - Azerbaijani
    37. Nikolaeva Klavdiya Ivanovna - Russian
    38. Osinskii N. ( Obolenskii Valerian Valerianovich ) - Russian
    39. Oshvintsev Mikhail Konstantinovich - Russian
    40. Pakhomov Nikolai Ivanovich - Russian
    41. Perepechko Ivan Nikolaevich - Ukrainian
    42. Pozern Boris Pavlovich - unspecified
    43. Polonskii Vladimir Ivanovich - Russian
    44. Popov Nikolai Nikolaevich - Russian
    45. Ptukha Vladimir Vasil'evich - Russian
    46. Rumyantsev Konstantin Andreevich - Russian
    47. Savel'ev Maksimilian Aleksandrovich - Russian
    48. Sedel'nikov Aleksei Ivanovich - Russian
    49. Semyonov Boris Aleksandrovich - Russian
    50. Serebrovskii Aleksandr Pavlovich - Russian
    51. Smorodin Pyotr Ivanovich - Russian
    52. Sokol'nikov Grigorii Yakovlevich ( Brilliant Girsh Yankelevich ) - Jew
    53. Stroganov Vasilii Andreevich - Russian
    54. Sukhomlin Kirill Vasil'evich - Russian
    55. Terekhov Roman Yakovlevich - Russian
    56. Uborevich Ieronim Petrovich - Lithuanian
    57. Unshlikht Iosif Stanislavovich - Polish
    58. Urivaev Mikhail Egorovich ( Georgievich ) - Russian
    59. Khloplyankin Mikhail Ivanovich - Russian
    60. Tsar'kov Fyodor Filatovich - Russian
    61. Chaplin Nikolai Pavlovich - Russian
    62. Chutskaev Sergei Egorovich - Russian
    63. Shmidt Vasilii Vladimirovich - German
    64. Eliava Shalva Zurabovich - Georgian
    65. Yurkin Tikhon Aleksandrovich - Russian
    66. Yagoda Genrikh Grigor'evich ( Yeguda Enokh Gershonovich ) - Jew
    67. Yakir Iona Emmanuilovich - Moldavian

    TOTAL: Russians (including Ukrainians and Belorussians) - 96 (70%), Jews - 16 (12%)

    Miembros del primer Sóviet de Comisarios del Pueblo

    1. Chairman - Vladimir Il'ich ?l'yanov ( Lenin )(26.10.1917 - 21.01.1924) - Russian
    2. People's Commissariat of Internal Affairs:
    Aleksei Ivanovich Rikov (26.10. - 4.11.1917) - Russian
    3. People's Commissariat for Agriculture:
    Vladimir Pavlovich Milyutin (26.10 - 4.11.1917) - Russian
    4. People's Commissariat for Labor:
    Aleksandr Gavrilovich Shlyapnikov (26.10.1917 - 8.10.1918) - Russian
    5. People's Commissariat for Military and Navy Affairs (26.10. - 8.11.1917):
    Vladimir Aleksandrovich Antonov-Ovseenko - Ukrainian
    Pavel Efimovich Dibenko - Ukrainian
    Nikolai Vasil'evich Krilenko - Russian
    6. People's Commissariat for Trade and Industry:
    Viktor Pavlovich Nogin (26.10. - 4.11.1917) - Russian
    7. People's Commissariat for Education:
    Anatolii Vasil'evich Lunacharskii (under real fathers name - Antonov (26.10.1917 - 12.09.1929) - Russian
    8. People's Commissariat of Finance:
    Ivan Ivanovich Skvortsov-Stepanov (26.10.1917 - 20.01.1918) - Russian
    9. People's Commissariat for Foreign Affairs:
    Lev Davidovich Trotskii ( Bronshtein )(26.10.1917 - 8.04.1918) - Jew
    10. People's Commissariat for Justice:
    Georgii Ippolitovich Lomov-Oppokov (26.10 - 9.12.1917) - Russian
    11. People's Commissariat for Food Supplies:
    Ivan Adol'fovich Teodorovich (26.10 - 4.11.1917) - Polish
    12. People's Commissariat for Post and Telegraph:
    Nikolai Pavlovich Glebov ( Avilov )(26.10 - 9.12.1917) - Russian
    13. People's Commissariat of Nationalities of RSFSR (1917-1923):
    Iosif Vissarionovich Dzhugashvili ( Stalin ) - Osetian
    14. People's Commissariat of Railways (26.10.1917 - 24.02.1918):
    Mark Timofeevich Elizarov (8.11.1917 - 7.01.1918) - Russian
    15. People's Commissariat for Shelter (8.11.1917 - 20.03.1918):
    Aleksandra Mikhailovna Kollontai (30.10.1917 - 17.03.1918) - Ukrainian
    16. Supreme Soviet of the National Economy:
    Valerian Valerianovich Osinskii ( Obolenskii )(1.12.1917 - 22.03.1918) - Russian

    TOTAL: Russians (including Ukrainians and Belorussians) - 15 (83%) , 1 Jew, 1 Polish, 1 Osetian.


    Órganos supremos de control del Estado (1917-1924)

    I. Miembros del Sóviet de Comisarios del Pueblo:

    1. presidente Vladimir Il'ich ?l'yanov ( Lenin )(26.10.1917 - 21.01.1924) - Russian

    2. Comisario del Pueblo para asuntos internos
    Aleksei Ivanovich Rikov (26.10. - 4.11.1917) - Russian
    Grigorii Ivanovich Petrovskii (17.11.1917 - 25.03.1919) - Ukrainian
    Feliks Edmundovich Dzerzhinskii (30.03.1919 - 6.07.1923) - Polish
    Aleksandr Georgievich Beloborodov (7.07.1923 - 13.01.1928) - Russian

    3. People's Commissariat for Agriculture:
    Vladimir Pavlovich Milyutin (26.10 - 4.11.1917) - Russian
    Aleksandr Grigor'evich Shlikhter (13.11. - 24.11.1917) - Russophied German (Father: 1/2 German, 1/2 Kazakh; Mother is from Ukrainian Nobility)
    Andrei Lukich Kolegaev (25.11.1917 - 16.03.1918) - Russian
    Semen Pafnut'evich Sereda (3.04.1918 - 10.02.1921) - Ukrainian
    Valerian Valerianovich Obolenskii ( Osinskii )(temp. 24.03.1921 - 18.01.1922) - Russian
    Vasilii Grigor'evich Yakovenko (18.01.1922 - 7.07.1923) - Russian
    Aleksandr Petrovich Smirnov (7.07.1923 - 19.12.1928) - Russian

    4. People's Commissariat for Labor:
    Aleksandr Gavrilovich Shlyapnikov (26.10.1917 - 8.10.1918) - Russian
    Vasilii Vladimirovich Shmidt (8.10.1918 - 29.11.1928) - Russophied German

    5. A) People's Commissariat for Military and Navy Affairs (26.10. - 8.11.1917), Soviet of Military Commissars (8.11. - 26.11.1917):
    Vladimir Aleksandrovich Antonov-Ovseenko - Ukrainian
    Pavel Efimovich Dibenko - Ukrainian
    Nikolai Vasil'evich Krilenko - Russian
    B) People's Commissariat for Military and Navy Affairs (26.11.1917 - 20.06.1934):
    Nikolai Il'ich Podvoiskii (27.11.1917 - 14.03.1918) - Ukrainian
    Lev Davidovich Trotskii ( Bronshtein )(14.03.1918 - 26.01.1925) - Jew
    C) People's Commissariat for Navy Affairs (22.02 - 17.12. 1918):
    Pavel Efimovich Dibenko (22.02. - 15.03.1918) - Ukrainian
    Lev Davidovich Trotskii ( Bronshtein )(6.04. - 17.12.1918) - Jew

    6. A)People's Commissariat for Trade and Industry:
    Viktor Pavlovich Nogin (26.10. - 4.11.1917) - Russian
    Aleksandr Gavrilovich Shlyapnikov (i.o. 4.11.1917 - 26.03.1918) - Russian
    Vasilii Mikhailovich Smirnov (i.o. 2 - 22.04.1918) - Russian
    Mechislav Genrikovich Bronskii (i.o. 22.04. - 9.05.1918) - Polish
    Leonid Borisovich Krasin (14.05.1918 - 12.06.1920) - Russian
    On 12.06.1920 transformed into the People's Commissariat of External Trade.
    B) People's Commissariat of External Trade (1920 - 91):
    Leonid Borisovich Krasin (12.06.1920 - 18.11.1925) - Russian
    C) Commission for Internal Trade under the Council of Labor and Defence (24.12.1922 - 9.05.1924), People's Commissariat of External Trade of USSR (9.05.1924 - 18.11.1925)
    Andrei Matveevich Lezhava (24.12.1922 - 9.05.1924)(9.05. - 17.12.1924) - Georgian
    Aron L'vovich Sheinman (17.12.1924 - 18.11.1925) - Jew

    7. People's Commissariat for Education:
    Anatolii Vasil'evich Lunacharskii (under real fathers name - Antonov (26.10.1917 - 12.09.1929) - Russian

    8. People's Commissariat of Finance:
    Ivan Ivanovich Skvortsov-Stepanov (26.10.1917 - 20.01.1918) - Russian
    Vyacheslav Rudol'fovich Menzhinskii (20.01. - 28.03.1918) - Polish
    Isidor Emmanuilovich Gukovskii (2.04. - 16.08.1918) - Jew (?)
    Nikolai Nikolaevich Krestinskii (16.08.1918 - 10.10.1922) - Ukrainian
    Grigorii Yakovlevich Sokol'nikov ( Brilliant )(10.10.1922 - 16.01.1926) - Jew

    9. People's Commissariat for Foreign Affairs:
    Lev Davidovich Trotskii ( Bronshtein )(26.10.1917 - 8.04.1918) - Jew
    Georgii Vasil'evich Chicherin (9.04.1918 - 25.07.1930) - Russian (mother from German Nobility)

    10. People's Commissariat for Justice:
    Georgii Ippolitovich Lomov-Oppokov (26.10 - 9.12.1917) - Russian
    Isaak Zakharovich Shteinberg (9.12.1917 - 16.03.1918) - Jew
    Petr Ivanovich Stuchka (18.03. - 22.08.1918) - Russophied Latvian
    Dmitrii Ivanovich Kurskii (22.08.1918 - 18.02.1928) - Russian

    11. People's Commissariat for Food Supplies:
    Ivan Adol'fovich Teodorovich (26.10 - 4.11.1917) - Polish
    Aleksandr Grigor'evich Shlikhter (18.12.1917 - 24.02.1918) - Russophied German
    Aleksandr Dmitrievich Tsyurupa (25.02.1918 - 12.12.1921) - Ukrainian
    Nikolai Pavlovich Bryukhanov (12.12.1921 - 9.05.1924) - Russian

    12. People's Commissariat for Post and Telegraph:
    Nikolai Pavlovich Glebov ( Avilov )(26.10 - 9.12.1917) - Russian
    Prosh Perchevich Prosh'yan (9.12.1917 - 16.03.1918) - Armenian
    Vadim Nikolaevich Podbel'skii (11.04.1918 - 25.02.1920) - Russian
    Artemii Moiseevich Lyubovich (24.03.1920 - 26.05.1921)(12.11.1927 - 14.01.1928) - Jew
    Valerian Savel'evich Dovgalevskii (26.05.1921 - 6.07.1923) - Russian
    Ivan Nikitich Smirnov (6.07.1923 - 6.10.1927) - Russian

    13. People's Commissariat of Nationalities of RSFSR (1917 - 23):
    Iosif Vissarionovich Dzhugashvili ( Stalin ) - Osetian

    14. A) People's Commissariat of Railways (26.10.1917 - 24.02.1918):
    Mark Timofeevich Elizarov (8.11.1917 - 7.01.1918) - Russian
    B) People's commissariat of Communications (24.02.1918 - 15.03.1946):
    Aleksei Gavrilovich Rogov (24.02. - 9.05.1918) - Russian
    Petr Alekseevich Kobozev (9.05. - 24.06.1918) - Russian
    Vladimir Ivanovich Nevskii ( Krivobokov )(25.07.1918 - 15.03.1919) - Russian
    Leonid Borisovich Krasin (30.03.1919 - 20.03.1920) - Russian
    Lev Davidovich Trotskii ( Bronshtein )(20.03. - 10.12.1920) - Jew
    Aleksandr Ivanovich Emshanov (10.12.1920 - 14.04.1921) - Russian
    Feliks Edmundovich Dzerzhinskii (14.04.1921 - 2.02.1924) - Polish
    Yan Ernestovich Rudzutak (2.02.1924 - 11.06.1930) - Latvian

    15. A) People's Commissariat for Shelter (8.11.1917 - 20.03.1918):
    Aleksandra Mikhailovna Kollontai (30.10.1917 - 17.03.1918) - Ukrainian (Finnish on her Mothers side)
    B) People's Commissariat for Social Security (1918 - 1991):
    Aleksandr Nikolaevich Vinokurov (20.03.1918 - 30.06.1921) - Russian
    Nikolai Aleksandrovich Milyutin (i.o. 14.04.1921 - 29.12.1924) - Russian
    Vasilii Grigor'evich Yakovenko (29.12.1924 - 2.10.1926) - Russian

    16. People's Commissariat for State Property of RSFSR:
    Vladimir Aleksandrovich Karelin (9.12.1917 - 16.03.1918) - Russian
    Petr Petrovich Malinovskii (18.03. - 7.04.1918) - Russian

    17. People's Commissariat for Local Self-Government of RSFSR:
    Vladimir Efimovich Trutovskii (19.12.1917 - 12.06.1918) - Russian

    18. A) People's Commissariat for State Control of RSFSR:
    Karl Ivanovich Lander (9.05.1918 - 25.03.1919) - ? (Baltic German or Jew)
    Iosif Vissarionovich Stalin ( Dzhugashvili )(30.03.1919 - 7.02.1920) - Osetian
    B) People's Commissariat for Workers' and Peasants' Inspectorate of RSFSR (7.02.1920 - 34), since 6.07.1923 united with Central Control Committee of the ACP(B) into the Central Control Committee - Workers' and Peasants' Inspectorate:
    Iosif Vissarionovich Stalin ( Dzhugashvili )(24.02.1920 - 25.04.1922) - Osetian
    Aleksandr Dmitrievich Tsyurupa (25.04.1922 - 6.07.1923) - Ukrainian
    Valerian Vladimirovich Kuibishev (6.07.1923 - 5.11.1926) - Russian

    19. People's Commissariat for Health care:
    Aleksandr Nikolaevich Vinokurov (representative of the Soviet (Council) of Medical Collegiums 21.01. - 27.06.1918) - Russian
    Nikolai Alekandrovich Semashko (11.07.1918 - 25.01.1930) - Russian

    II. All-Russian Extraordinary Commission for Combating Counterrevolution and Sabotage (VChK - Cheka)-State Political Directorate (GP? - GPU)-United State Political Directorate (OGP? - OGPU):
    Feliks Edmundovich Dzerzhinskii (20.12.1917 - 6.07.1918)(22.08.1918 - 20.07.1926) - Polish
    Yakov Khristoforovich Peters (i.o. 8.07. - 22.08.1918) - Latvian

    III. Soviet Of Workers’–;Peasants’ Defense (Soviet of Labor and Defense since 1920):
    Vladimir Il'ich Lenin ( ?l'yanov )(30.11.1918 - 21.01.1924, de facto until 12.12.1922) - Russian

    IV. SUPREME SOVIET OF NATIONAL ECONOMY (1917 - 32):
    Valerian Valerianovich Osinskii ( Obolenskii )(1.12.1917 - 22.03.1918) - Russian
    Vladimir Pavlovich Milyutin (temp. 23.03. - 3.04.1918) - Russian
    Aleksei Ivanovich Rikov (3.04.1918 - 6.05.1921)(6.07.1923 - 1.02.1924) - Russian
    Petr Alekseevich Bogdanov (8.05.1921 - 6.07.1923) - Russian
    Feliks Edmundovich Dzerzhinskii (2.02.1924 - 20.07.1926) - Polish

    V. A) Head Commissars of the Peoples Bank of RSFSR (12.11.1917 - 19.01.1920):
    Valerian Valerianovich Obolenskii ( Osinskii )(31.10. - 3.12.1917) - Russian
    Yurii Leonidovich Pyatakov (3.12.1917 - 4.06.1918)(3.06.1929 - 18.10.1930) - Russian
    Nikolai Nikolaevich Krestinskii (06.1918) - Ukrainian
    Nikolai Vladimirovich Nikolaev (06.1918) - Russian
    Yakov Stanislavovich Ganetskii ( Fyurstenberg )(07.1918 - 19.01.1920) - Polish

    B) Chairmen of the State Bank of RSFSR (12.10.1921 - 6.07.1923):
    Aron L'vovich Sheinman (13.10.1921 - 17.12.1924)(17.01.1926 - 2.06.1929) - Jew
    Nikolai Gavrilovich Tumanov (17.12.1924 - 16.01.1926) - Russian

    VI. State Planning Committee (1921 - 1991):
    Gleb Maksimilianovich Krzhizhanovskii (23.02.1921 - 11.12.1923), (20.11.1925 - 10.11.1930) - Russian
    Aleksandr Dmitrievich Tsyurupa (11.12.1923 - 18.11.1925) - Ukrainian

    VII. Central Statistical Directorate:
    Pavel Il'ich Popov (25.07.1918 - 5.01.1926) - Russian

    VIII. Supreme Soviet of Physical Culture under the All-Russian Central Executive Committee:
    Konstantin Aleksandrovich Mekhonoshin (1923 - 26) - Russian

    IX. Chairman of the Supreme Court of the Soviet Union:
    Aleksandr Nikolaevich Vinokurov (14.03.1924 - 17.08.1938) - Russian

    X. Prosecutor of the Supreme Court of the Soviet Union:
    Petr Anan'evich Krasikov (15.03.1924 - 20.06.1933) - Russian

    TOTAL (from all 72 aforementioned statesmen): Russians (including Ukrainians and Belorussians) - 48 (67%), Jews - 8 (11%), Polish - 5 (7%), 3 Latvians, 2 Russophied Germans, 2 Armenians, 2 Georgians, 1 Osetian and 1 questionable.


    INSTITUTIONS OF STATE SECURITY

    Structure of the First All-Russian Extraordinary Commission for Combating Counterrevolution and Sabotage (VChK - Cheka) on the 1.01.1918.
    Chairman - Dzerzhinskii Feliks Edmundovich - Polish
    Members of the Cheka:
    Averin Vasilii Kuz'mich - Russian
    Evseev Dmitrii Gavrilovich - Russian
    Zhidelev Nikolai Andreevich - Russian
    Ksenofontov Ivan Ksenofontovich - Russian
    Menzhinskii Vyacheslav Rudol'fovich - Polish
    Peters Yakov Khristoforovich - Latvian
    Peterson Karl Andreevich - Latvian
    Smirnov Aleksandr Petrovich - Russian
    Trifonov Valentin Andreevich - Russian (from the Kazakhs)
    Yakovlev K.A. - Russian

    TOTAL: 7 Russians, 2 Polish, 2 Latvians.

    Structure of the All-Russian Extraordinary Commission for Combating Counterrevolution and Sabotage (VChK - Cheka) on the 1.01.1921:
    Chairman - Dzerzhinskii Feliks Edmundovich - Polish
    Vice-Chairman - Ksenofontov Ivan Ksenofontovich - Russian
    Chairmans Secretary - Gerson V.L. - Jew (?)
    Special-Department with the Presidium of the Cheka - Belen'kii Abram Yakovlevich - Jew
    Investigation Department under the Presidium of the Cheka - Fel'dman Vladimir Dmitrievich - Russian (from Russophied Germans or Jews)
    Management of Matters - Yagoda Genrikh ( Enokh ) Grigorievich ( Gershenovich ) - Jew
    Communication Service - Sviderskii Stanislav Ieronimovich - (?)
    Medical Unit of the Cheka - Stashevskii ( Girshfel'd ) Artur Karlovich - Jew
    Department of House Control of the Cheka - Pimanov P.M. - Russian
    Administrative-Organizational Administration - Apeter Ivan Andreevich - (?)
    Economic Control - Nikolai Vasil'evich Krilenko - Russian
    Secret-Operational Control - Vyacheslav Rudol'fovich Menzhinskii - Polish
    Registration-Statistical Control - Rotsen Yan Petrovich - (?)
    Unique Division - Vyacheslav Rudol'fovich Menzhinskii - Polish
    Secret Division - Samsonov Timofei Petrovich - Russian
    Special Division - Bokii Gleb Ivanovich - Ukrainian
    Foreign Division - Davtyan Yakov Khristoforovich - Armenian
    Transport Division - Blagonravov Georgii Ivanovich - Russian
    Supply Department - Nikolaev Ivan Nikolaevich - Russian
    Control Commission of Affair Management of the Cheka - Shpigel'glas Sergei Mikhailovich - Jew

    TOTAL: from 19 Russians - 8 (42%), Jews - 5(26%), 2 Polish, Armenian, 3 unspecified.

    Structure of the State Political Directorate (GPU) under NKVD of RSFSR on the 1.01.1923
    Chairman - Dzerzhinskii Feliks Edmundovich - Polish
    Vice-Chairman - ?nshlikht Iosif Stanislavovich - Polish
    Chairmans Secretary - Gerson V.L. - Jew (?)
    Chief of the Secretariat of Board the GPU - Ezerskaya ( Vol'f ) Romana Davidovna - Jew
    Special Division of the Board - Belen'kii Abram Yakovlevich - Jew
    Secret-Operational Control - Vyacheslav Rudol'fovich Menzhinskii - Polish
    - Secret Division - Samsonov Timofei Petrovich - Russian
    - Counter-Intelligence Division - Artuzov ( Frauchi ) Artur Khristianovich - Swiss
    - Unique Division - Yagoda Genrikh ( Enokh ) Grigorievich ( Gershenovich ) - Jew
    - Transport Division - Blagonravov Georgii Ivanovich - Russian
    - Foreign Division - Trilisser Mikhail Abramovich - Jew
    - Eastern Division - Peters Yakov Khristoforovich - Latvian
    - Operative Division - Surta Ivan Zakharovich - Belorussian
    - Informational Division - V.F.Ashmarin - Russian
    - Political Control Division - Etingof Boris Evgen'evich - Jew
    - Division of Central Registry - Shanin Aleksandr Mikhailovich - Russian
    Special Division - Bokii Gleb Ivanovich - Ukrainian
    Justice Division - Fel'dman Vladimir Dmitrievich - Russian
    Economic Control - Z.B.Katsnel'son - Jew
    Administrative-Organizational Administration - I.A.Vorontsov - Russian
    Staff of Troops of the GPU - N.A.Efimov - Russian
    Supply Department - S.F.Sidorov - Russian
    Courses of the GPU - Fel'dman Vladimir Dmitrievich - Russian

    TOTAL(22): Russians - 10 (45%), Jews - 7(32%), 3 Polish, a Swiss and a Latvian.

    National Make-Up of the Central Apparatus of the United State Political Directorate (OGPU) in the 1920s:

    -October 1st, 1921, the membership of the Cheka was up to 49,991 people. The membership consisted from 38,648 Russians (77%), 4,563 jews (9%), 1,770 Latvians, 1,559 Ukrainians, 886 Polaks, 315 Germans, 186 Lithuanians, 152 Estonians, 104 Armenians. Other nationalities counted up to 1,808 people, which is but 3,6% of the total.

    -Collegium of the Cheka consisted out of 13 people, 3 of them Russians ( M.S. Kedrov, I.K. Ksenofontov and V.N. Mantsev ), three jews ( S.A. Messing, N.S. ?nshlikht, G.G. Yagoda ), two Latvians ( M. Ya. Latsis, Ya. X. Peters ), two Polaks ( F.E. Dzerzhinskii, V.R. Menzhinskii ), one Ukrainian ( G.I. Bokii ), one Belorussian ( F.D. Medved' ), one Armenian ( V.A. Avanesov ).

    -The Middle and High management of the Central command of the OGPU on the 15.11.1923 consisted of: 54 Russians (57%), 15 Jews (16%), 12 Latvians, 10 Polaks, and 4 people of other nationalities.

    -On the 1st of May 1924, 2,402 worked in the Central command. It consisted of Russians - 1,670 (70%), Latvians - 208 (9%), Jews - 204 (8%), Polaks - 90, Belorussians - 80, Ukrainians - 66.

    -By Spring of 1937 the membership of local branches of state security (that means excluding central command) consisted of: 15,670 Russians – 65% , 3,489 Ukrainians and Belorussians – 14,6% , 1,776 Jews – 7,4% and others.

    -In 1940 the membership of the central command of the NKVD consisted of: 3,073 Russians – 84%, 267 Ukrainians and Belorussians – 7,25%, 189 Jews – 5% and others.


    Sources include Soviet and NKVD Archives in the possession of the Federal Security Service ( FSB - FSB ) of the Russian Federation and from the "Lubyanka. Institutions Cheka-OGPU-NKVD-NKGB-MGB-MVD-KGB. 1917-1991" reference book. Compiled by A.I.Kokurin (Kokurin) and N.V.Petrov (Petrov). International "Democracy" Fond, Moscow. Publishing by Yale University, USA. Publishing by \"Materik\" ("Continent"), Moscow. 2003.

    SS-18
    Administrador
    Administrador

    Cantidad de envíos : 15292
    Reputación : 19724
    Fecha de inscripción : 16/06/2010

    Re: Nomenklatura

    Mensaje por SS-18 el Vie Jun 07, 2013 5:16 pm

    Pero esto desmonta las peliculas de los fascistas/nazis que dicen que eran todos judios o casi todos. ¿ Puedes poner el link del foro fascista ? Gracias


    ------------------------------
    Ningún hombre puede concluir una opinión sobre otro hombre, lo único aceptable es corregirlo.
    SE BUSCAN TEMAS IGUALES O PARECIDOS y SOLO EN EL CASO de NO existir, se abre un hilo nuevo . El desorden es motivo de sanción.
    No ABRIR HILOS HASTA LEERSE ESTO:::
    http://www.forocomunista.com/t20128-aviso-a-la-comunidad-leer-antes-de-abrir-post-importante#245530
    Obligatorio leerse las reglas del foro
    http://www.forocomunista.com/comunicados-de-la-administracion-f19/reglamento-de-foro-comunista-t2214.htm


    AlejoSola
    Revolucionario/a
    Revolucionario/a

    Cantidad de envíos : 929
    Reputación : 1145
    Fecha de inscripción : 02/02/2012
    Edad : 21
    Localización : Baza y/o Granada

    Re: Nomenklatura

    Mensaje por AlejoSola el Sáb Jun 08, 2013 4:09 pm

    La Nomenklatura fue el mayor error de la URSS, porque abrió las puertas a la futura elitización Krhushovista de la sociedad proletaria, castrando el poder soviético para concentrarlo en manos de unos representantes cada vez menos populares. Para mí, su uso parlamentario debió acabar cuando se finalizó la II Guerra mundial, pues el gobierno soviético ya no tenía por qué mantener las estructuras políticas centralizadas y se podría haber intentado regresar al poder más que popular que Lenin planteó y Stalin hubiese comenzado de no ser por la situación política tan tensa de su entorno. Es decir, cuando se consiguió construir la sociedad socialista se podría haber prescindido de este modelo de representación política porque ya no habría capitalistas internos contra los que defenderse; el poder lo podría haber ejercido el pueblo en su plenitud política y la más mínima (pero progresiva) elitización política soviética podría no haber comenzado como lo hizo tras la muerte de Stalin.

    Echospace
    Miembro del Soviet
    Miembro del Soviet

    Cantidad de envíos : 2495
    Reputación : 2937
    Fecha de inscripción : 10/10/2011
    Edad : 33

    Gracias

    Mensaje por Echospace el Sáb Jun 08, 2013 4:26 pm

    Tremendo aporte, gracias.

    Contenido patrocinado

    Re: Nomenklatura

    Mensaje por Contenido patrocinado Hoy a las 6:51 am


      Fecha y hora actual: Vie Dic 09, 2016 6:51 am